Ülkemizde bir klasiktir bayram gelir, gelmeden önce tüm çalışanlar haldır haldır takvimleri karıştırmaya başlar. -Bu sene bayram tatilleri haftanın hangi gününe geliyor acaba- sonra o güne göre planlar yapılır, gün yaklaşır hazırlıklar başlar. Biletler, rezervasyonlar, valiz hazırlığı, alış veriş derken gün gelir çatar. Huzurlu bir tatilin başlamasına artık hiçbir neden kalmamıştır.

Buraya kadar ne kadar güzel değilmi?

Havayolu ile çıkan mutlaka rötara takılır. Bu beklenen bir şeydir. Olması da doğaldır. Ya karayoluna ne demeli ? Bu da beklenen bir şeydir elbette ama bazı kuyrukların nedeni yola fazla çıkan araçlardan kaynaklanmıyor ki. Uzun uzun araç kuyruklarını görmeye başlayınca pişmanlık da yavaşça kendini hissettirmeye başlar. Çünkü iş bilmez yöneticilerimizin hatalarını tüm tatil boyunca insanlarımız çeker.

Anlamadığım şey bu kadar zormudur bu tür planlamaları yapmak, sonra da bu işi taşeron firmalara veren yöneticilerimizin bunları denetlemesi ?

Eğer sen yol yapım ve tadilat planlaması yapıyorsan takvimi önüne alıp tatil günlerimizin hangi güne geldiğine dikkat etmezmisin. Ya da bu işi taşerona havale ederken, bu günlerin önlemini alacak çalışmalar istemezmisin. Adam yolu tek şeride düşürmüş ve nedensiz bir şekilde kapatıp tatiline gitmiş. En sinir bozucu tarafı ise bir tek çalışan da yok. Çünkü onlarda ailelerinin yanına tatile gitmişler. Geriye doğru bakıyorsunuz kilometrelerce araba kuyruğu oluşmuş. İçinde hastası olan, çocuğu olan aileleri görüyorsunuz perişan olmuşlar. Ambulans’lara bakıyorsunuz yolda ilerleyemez halde çırpınıyorlar. Bir de kendini başkalarından uyanık zanneden emniyet şeridi magandaları tüm şeridi kapatmışlar. Her şey arap saçına dönmüş, çık çıkabilirsen.

Neden ?

Sorumsuz insanların yanlış işi yanlış kişilere havale etmesinden, eksik planlama yapmasından kaynaklanan problemi siz vatandaş olarak çekmek zorunda kalıyorsunuz. O işi havale ederken bayram öncesi o yolu tek şeride düşürmemesi gerektiğini bilmiyorsa taşeron ona sen söyleyeceksin. Eğer buna rağmen yapmıyorsa cezasını keseceksin. Bunu da beceremiyorsanız o zaman görevinizi layıkıyla yapmıyorsunuz anlamına gelir bu da yanlış koltukta oturduğunuzu gösterir. Çünkü insanımız her şeye katlanmaya alışık ama bari bu özel günlerde eziyet etmeyelim.

Her şeyi çok çabuk unutan bir millet olduğumuz için bayram sonrası çekilen tüm ızdırabı, çileyi hemen unutacağız. Yakın bir zamanda tekrar yeni bir  bayram tatilimiz geliyor. Bu sorumsuz insanlar yine o zaman sahneye çıkacak ve yine her şeyi berbat edecek, bizler yine iki saatlik yolu altı saatte geleceğiz. Hepimiz o anı yaşarken tekrar tekrar sinirleneceğiz. Ama o işi yapanlar yine doğru bir şeyler yaptıklarını düşünerek koltuklarında gerine gerine oturmaya devam edecekler. Ben de tekrar buna benzer yazılar yazmaya devam edicem.

Sonuç ???

Sıfıra sıfır elde var sıfır.

 

Oktay ERDEM

oktay erdem

Written by oktay erdem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir