İnsan düşünen varlık, et ve kemikten yaratılmış ve hayatını devam ettirebilmesi için havaya, suya ve temel bazı gıdalara ihtiyaç duyar. Bunlar olmaz ise yaşam da gerçekleşmez.

Ya ruhun neye ihtiyacı vardır ?

Her insanın içinde doğduğu andan itibaren sanat’ın bir koluna karşı mutlaka yeteneği olduğunu düşünüyorum. Bura da en önemli görev anne ve babalara düşüyor. Bireyin hangi sanat koluna merakı olduğunu anlaması ve o dala yönlendirmeleri gerekiyor. Yüce yaratan’ın her doğan insana eşit davrandığını ve mutlaka içerisine bir sanat dalına ait beceriler verdiğini düşünüyorum. Önemli olan farkındalıklarını arttırmaları ve bu yeteneklerini açığa çıkartmaları gerekiyor.

Ülkemizde hatta Dünya da ebeveynler çocuklarını kendi istedikleri veya çevrelerinden etkilenerek yönlendirmeye çalıştıkları bir sanat dalına bulaştırmaya çalışıyorlar mesela (standartmış gibi) kız çocuğu ise Bale eğitimi, piyano vs. İlk bakışta doğru bir hareket gibi gözükse de bunlardan mutluluk duyamayan çocuklar kendilerini keşfedene kadar ya sanattan kopuyor veya başarısız oluyorlar. Sonuç olarak bakıldığında yeteneksiz gibi gözüküyolar.

Aslında çocuklarmı yeteneksiz yoksa ebeveynler yanlış mı tercih yapmışlar.
Peki o zaman neden toplumda ve arkadaş arasında popüleritesi fazla olan dalları seçmeye çalışırız. Millet olarak hepimizin evinde piyano mu var veya çokmu iyi Bale izleyicisiyiz ? Madem öyle salonlarımız neden bu kadar boş kalıyor.

Kimileri Bale yapar kimileri ise piyano çalabilir, kimileri fotoğraf çekmekten zevk alır, kimileri ise müzik yapmaktan ve enstrüman çalmaktan, bazıları tiyatroya karşı büyük bir aşk duyar başkaları ise resim yapmaktan aslında tüm bunlara ihtiyaç duyan ruhumuz değilmidir ?

Spor’u sanat dalı dışında tutarsak bazı bedenler de spor yaparak giderir açlığını.

Çocuklarımızı yetiştirirken kendi isteğimiz ve çevreden etkilenerek değil, onların isteklerine dikkat ederek yön vermemiz gerekmiyormu ? Eğer bunu yapamadıysanız o zaman o çocuğu kendini bulamaz ise ömür boyu ruh açlığına mahkum etmiş olmazmısınız ?

Ekonomist dergisi tarafından hazırlanan “101 insan 101 hobi” isimli kitabı okumanızı öneririm. Hayatlarının içerisine sanatın her hangi bir kolunu koymuş olan başarılı insanların kimler olduğunu görünce aslında insan hayatı ve ruhu için sanatın ne derece önemli olduğunu, ne gibi başarıları da beraber getirdiğine şahit olacaksınız.

Bu yazıyı okuyan insanlar bugün kendinize ve ruhunuza bir iyilik yapın. Eğer her hangi bir dalla uğraşmıyorsanız artık düşünün ve içinizdeki sanatçı ruhunuzu çıkartın. Hem ruhunuzu doyurun hem de başarmanın keyfini yaşayın.
Hepinize kolay gelsin.

Oktay ERDEM

oktay erdem

Written by oktay erdem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir