İstanbul’da Kültür ve Sanat sezonu Ekim ayı iti barı ile başlamış bulunuyor. Özellikle tiyatro sever biri olarak ilk işim bu yılki Devlet ve Şehir tiyatrolarının programına bir göz atmak oldu. Açılış olarak da Şehir Tiyatrolarının hazırlamış olduğu “Türkiye Kayası Bir Göç Hikayesi” adlı oyuna gitmeye karar verdim.

Oyunla ilgili bilgileri paylaşmadan önce bu oyunla ilgili düşüncemi hemen yazmak istiyorum.

Muhteşem, Olağan Üstü, Harika…

Oyun Bulgaristan dan Türkiye ye göç etmek isteyen bir ailenin yaşadıklarını anlatıyor. Oyun o kadar güzel kurgulanmış ki hem gülmekten hem de hüzünlenmekten gözlerinizden yaşlar akmaya başlıyor. O kadar güçlü bir oyunculuk var ki sizi hikayenin içerisine çekiveriyor bir anda, sizde başlıyorsunuz onlar gibi sorgulamaya, gülmeye ve ağlamaya,

Oyuna gelince Kısaca şöyle;

Bulgaristan gümrük kapısından çıkış yapan ailemiz mevzuat değişikliği sebebi ile araçlarını karşıda bırakıp yürüyerek ülkeye girmek zorunda bırakılıyorlar. Tüm eşyalarını ve zor bela biriktirerek o günkü koşullarda aldıkları arabalarını karşıda bırakmak istemeyen aile, mevzuat değişikliği tekrar olacak ümidiyle Bulgaristan – Türkiye gümrükleri arasında kalan serbest bölgede yaşamaya başlıyor. İşte bütün bu trajikomik olaylar da bura da geçiyor.

Ben oyuna gitmeden önce yazarı ve oyuncuları kimlerdir diye göz atmıştım.

Yazarı dikkatimi çekti. Adı Fehime Seven, daha 1994 doğumlu, bir göçmen ailesinin çocuğuymuş. Eğer Şehir Tiyatroları bunu oyun programına almışsa vardır bir sebebi dedim. Oyunculara bakınca zaten büyük ustaların olduğunu görmem bu oyuna gitmem için yeterli bir sebep olmuştu. Özellikle Hikmet Körmükçü, Nevzat Çankara ve Sevtap Çoban benim için yeterliydi. Diğer oyuncuları da yok sayıyorum anlamına gelmesin. Bu bir ekip işi inanın tek kelime ile harika bir iş çıkarmışlardı.

Nevzat Çankara baba karakterini, Hikmet Körmükçü ise Anne karakterini canlandırıyorlardı. Genç kız karakterini ise Sevtap Çoban ustalıkla sergilemişti.

Benim tüm tiyatro severlere tavsiyem lütfen bu oyuna gidin, salonlarımızı dolduralım. Yapılan emeği görünce ne demek istediğimi daha iyi anlamış olacaksınız.

Ben planıma bu oyuna gitmeyi tekrardan aldım. Etrafımda tiyatro sever arkadaşlarıma da gitmeleri için öneride bulunuyorum.

Pişman olmayacaksınız.

oktay erdem

Written by oktay erdem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir