Bugün uzun zamandır kafama takılan bir konu hakkında yazmak istiyorum.

Neredeyse tüm TV kanallarında ve bazı gazetelerin hafta sonu eklerinde yemek programları ve “gurme” diye adlandırılan insanların yaptığı programlar oldukça revaçta, ilk önce “gurme”nin ne demek olduğunu ve sözlük anlamını paylaşmak istiyorum.

“Gurme” yemeklerin, şarap ve kahve gibi içeceklerin tatlarını birbirinden ayırabilen duyarlı damağı olan kişilere verilen isimdir.

O zaman şunu mu anlamamız gerekiyor;
Yediği ve içtiğinin lezzetini, tadını, kıvamını, tuzunu vs. anlıyorsun ve ona göre işletmeye puan veya değer veriyorsun mudur ?

En azından benim internetten bulduğum bu tanımdan anladığım bu sonuç çıkıyor. O şekilde anladığım için de bu yazıyı yazmayı kendime görev edindim.

Bizim “gurme”lerimizi izleyin veya okuyun bugüne kadar gezip, yiyip içtikleri yerler hakkında hiçbir olumsuz yazı veya yayın yapana denk gelmiyoruz. Varsa da ben gözden kaçırmışımdır.
O zaman aklıma şu soru geliyor. Demek bu “gurme” denen insanları bu mekanlara mekan sahipleri davet ediyor ve bu davet karşılığında iyi ağırlandıkları için de kötü bir şey yazamıyorlar. Daha da suyunu çıkarsam demek ki bu insanlar bu müesseselerden ekstra ücret, gazete ve tv’ler reklam vs. türü işler mi alıyordur acaba ? Yayınları inceleyin hiçbir müessese tuzunu bile fazla kaçırmış olamazmı ?

Onlara uyup bende bazı önerdikleri mekanlara yemek yemeye gittim. Hiç te söyledikleri gibi olmadığını gördüm.
Aslında sorun yapanda değil yaptıranda,

Sevgili yöneticiler;

Bu insanlara bu tür programları yaptırırken hiç bu tür eleştirilerin gelebileceğini düşünmüyormusunuz. Belki de o insanlara bu programları yapmaları için bütçe vermiyorsunuz ki onlarda çözüm bulup bu tür davetlere katılarak bu programları yapmak zorunda kalıyorlardır. Davete icabet etmiş bir insan nasıl eleştiride bulunabilir ki ?
Günün sonunda kandırılan yiyen okuyucu/izleyici oluyor. Tek günahları sizlere inanıp o mekanlara gitmeleri ve günün sonunda mutsuz çıkmaları.

Bu arada bu işi hakkıyla yapanlara sözüm yok,

Yazacak o kadar çok şey varki bu konuyla ilgili ama uzatırsam konunun anlaşılabilirliğini yitirebileceğini düşündüğümden ötürü bugünlük sadece giriş bölümünü yazmak istedim. Duruma göre gelişme ve sonucuna daha sonra devam edebilirm.

Bu arada unutmadan bende bu tür programlar yapmak istiyorum. Zorlanacağımı da hiç sanmıyorum.
Çünkü format belli,

Oktay ERDEM

oktay erdem

Written by oktay erdem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir