Bugün size Habib baba’dan bahsedicem,

O mübarek IV. Murat devrinin Allah dostlarından …
Gariptir. Rabbinin katında ise alemlere denk bir değerin sahibi bu sebeple hala hayır ile anılır.

Habib baba yorucu bir yolculuğun ardından İstanbul’a gelmiş. Yolculuğun yorgunluğunu atmak için bir hamama gimiş…

Fakat hamamcı Habib babayı içeri almaz ve derki bugün Sultan Murad’ın vezirleri burada ve sevi alamam der.  Habib baba rica minnet eder ve hamamcı kıramaz hamam’a girmesini kabul eder… En dip odayı gösterir ve hemen hızlıca girip çıkmasını söyler birde sakın vezirler seni görmesin der…

Habib baba girer ve yıkanmaya başlar…

Bu arada hamamcının yanına yakışıklı bir delikanlı çıkar, bu yakışıklı genç fakir gibi görünür fakat değildir çünkü bu genç kılık değiştir IV Murad. hamam’a giden Vezirlerini merak etmiştir. Ve bu merak padişahı tebdil-i kıyafet hamama gelmesine sebep olmuştur… Hamamcı karşı çıksada genç ikna eder ve Habib babanın oldugu odaya girer.

Beraber sessizce yıkanmaya başlarlar bu arada hamamın büyük bölümünden gelen alem sesi ortalığı kaplar. Habib babanın gözü genç hamam arkadaşına takılır. Onuda kendi gibi fakir zanneden Habib baba tatlı bir sesle konuşur:

“Evlat” “Sırtını kese yapayımmı ” der. sultan bu teklife önce şaşırır sonra çok sevinir, çünkü ilk defa biri ona padişah oldugunu bilmeden iyilik yapmak ister. memnun olur ve Habib babanın önüne diz çöker: ” Buyur baba” Allah razı olsun… “Habib baba IV Murad’ın sırtını güzelce keseler… bitince padişah da: Baba gel bende senin sırtını keseleyim ödeşelim der.

Habib baba teklifin sahibini bilmediği için “Olur evlat ” der. ve diz çöker. Sultan Murat kese yaparken bu yaşlı adamı konuşturmak ve tanımak ister.

“Baba dünyanın haline bak ! Sultan murat’ a Vezir olmak varmış; Onun vezirleri hamamda eğlensin yıkansın bizde burda hırsız misali…”

Habib baba Sultan Murad konuşmasını bitirmeden öyle bir cevap verir ki, Sultan Murad şaşkınlıktan keseyi bile yere düşürür.

” Ah be evlat , Sultan Murad dediğin kim? Sen asıl Alemlerin Sultanına kendini sevdir:

O seni severse, Sırtını Sultan Murad’a bile keselettirir.

 

Alemlerin Sultanının Sevgisini Kazanmanız Dileklerimle…

Gezgin… 

Gezgin

Written by Gezgin

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir