Yakında zamanda izlediğim bir filmi anlatmak istiyorum. Film 2007 yapımı bir Hint filmi. Filmin adı Yerdeki Yıldızlar (Taare Zameen Par)

Film küçük 8-9 yaşlarında bir çocukla başlıyor. Adı İshaan yani esas oğlan, filmin kahramanı, başrol oyuncusu, muhteşem oyunculuk sergileyen başarılı bir çocuk.

Kahramanımız İshaan harfleri ve sayıları algılamakta sorun çeken ve çevresinde geri zekalı muamelesi gören bir çocuk, derslerinde başarısız, yazı yazmayı ve okumayı 3. Sınıfta olmasına rağmen hala öğrenememiş bir çocuğun hikayesidir.

Yukarıdaki tabloya bakınca insanların böyle düşünmelerinin doğru olduğuna inanabiliriz. Fakat yine de hayatta da ön yargılı olmadan konuyu iyice anlamamız gerektiğini de ondan sonrasında kişi ile ilgili hakkında karar vermemiz gerektiğini anlatmaktadır.

Filme devam edersek eğer;
Annesinin aşırı ve yoğun ilgisi, babasının ise ona karşı sorumsuz davranması çocuğu iyiden iyiye bunalıma sokmaktadır. En sonunda bulunduğu okul dan alınıp başka bir okula yatılı okula transfer edilen İshaan artık evinde de uzak olduğundan ötürü iyice yanlızlığa itilmiş ve günden güne daha da gerilemeye başlamıştır. Herkes tarafından dışlanan İshaan’ı okulda bulunan bir resim öğretmeninin fark etmesiyle film başka bir boyuta geçmeye başlar. Bu öğretmen hem okul yönetimine hem de ailesine bunun bir Disleksi hastalığı olduğunu anlatması ve inanmaları için çabalamalarıyla geçer.

Disleksi çocuk yaşlarda başlayan bir hastalık, yani öğrenme, okuma ve yazma zorluğu yani zihinsel gelişimini tamamlamadığı için çocuklar kavramada zorluk çekerler. Bu onların zeka düzeylerinde sorun olduğu anlamına gelmiyor. Hatta Disleksi hastalığı geçiren epeyce tanıdık yüzlerimiz de mevcut. Bunlara birkaç örnek Albert Eistein, Leonardo Da Vinci, Tom Cruise vb.

Film 165 dk. Sürüyor. Sakın uzun olduğunu düşünmeyin, evet ilk 1 saati biraz sıkıcı gibi gelebilir ama şunu garanti edebilirim ki sonrasında zamanın nasıl akıp gittiğini asla anlamayacaksınız. Filmin başrol oyuncusu İshaan ( Darsheel Safary)’a eşlik eden diğer başrol oyuncu ise Shankar Nikumbh (Aamir Khan). Ünlü Hint yıldızı bir çok film de görmek mümkün ayrıca yönetmenlikte yapmıştır.

Daha fazlasını anlatmak istemiyorum. Bence her çocuk sahibi ailenin hatta ileride çocuk sahibi olmak isteyenlerin mutlaka izlemesi gereken bir film olduğunu düşünüyorum. Benim çıkardığım bu filmeden anne ve babaların ne kadar bencil olduğunu, çocuklarını sırf kendi egolarını tatmin etmek için yetiştirmeye çalıştıklarını, aslında onların da birer birey olduğunu unuttuklarını sırf kendilerini mutlu etmek için çocuk yaptıklarını, onların isteklerinden ziyade kendi isteklerini ön planda tuttuklarını, günün sonunda mutsuz birer çocuk yetiştireceklerini anlamadıklarını anlatıyor.

Film oldukça duygusal bir sonla bitiyor. Günün sonunda iyi ki izlemişim bir şey daha öğrendim diyebileceğiniz bir film. Eminim bizim ülkemizde de Disleksi hastalığı onlar yüzlerce çocuklarımız olabilir. Önemli olan onları toplum içerisinde fark etmek ve ona göre daha fazla hoşgörülü davranmamız gerekmektedir. Unutmayalım ki gelecekte onlarda neden bir Albert Einstein ve Leonardo Da Vinci olmasınlar ki ?

Bu yazıyı okuyan herkese iyi seyirler,

Oktay ERDEM

oktay erdem

Written by oktay erdem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir